Εργαστηριακές Ασκήσεις

Το Εργαστήριο Οπτικής των Φοιτητών στη σημερινή του μορφή ανήκει στα υποχρεωτικά μαθήματα του προγράμματος σπουδών του Τμήματος Φυσικής. Διεξάγεται στο δεύτερο και στο τρίτο έτος σπουδών τους και για εξυπηρέτηση του συνόλου των φοιτητών διεξάγεται σε δύο εξάμηνα (χειμερινό και εαρινό). Οι εργαστηριακές ασκήσεις που είναι υποχρεωμένοι να εκτελέσουν οι φοιτητές είναι πέντε τον αριθμό:

1. Γεωμετρική Οπτική
  2. Διασκεδασμός του φωτός
  3. Συμβολή του φωτός
  4. Πόλωση του φωτός
  5. Περίθλαση του φωτός

Το εργαστήριο υπόκειται σε κανονισμό που αφορά: Την απαιτούμενη προεργασία, την υποχρέωση παράδοσης εργασίας για κάθε άσκηση κλπ. Διατίθεται, επίσης, σύγγραμμα που καλύπτει θεωρητικά την ύλη των ασκήσεων και περιγράφει τα προτεινόμενα πειράματα. Κάθε εργαστήριο γίνεται ανά δεκαπενθήμερο και είναι το καθένα του διάρκειας τεσσάρων ωρών, με δυνατότητα παράτασης σε περιπτώσεις που χρειάζεται. Ο αριθμός των ασκούμενων φοιτητών στους εργαστηριακούς χώρους είναι δεκαέξι (16) ανά τμήμα και παρακολουθούνται (μετά την εξέτασή τους) από δύο διδάσκοντες. Κατά τη διάρκεια του εργαστηρίου δίνεται έμφαση στην απόκτηση από μέρους των φοιτητών πειραματικής εμπειρίας όσον αφορά τη λήψη των μετρήσεων και την εν γένει μετάβαση από τη θεωρία στη πράξη για τα φυσικά φαινόμενα που αναδεικνύονται από κάθε πειραματική ενότητα.

Η κάθε εργαστηριακή άσκηση περιλαμβάνει ένα ορισμένο αριθμό πειραματικών διατάξεων. Τα πειραματικά αποτελέσματα ελέγχονται για την ορθότητά τους από τους διδάσκοντες. Οι φοιτητές τέλος είναι υποχρεωμένοι να παρουσιάσουν γραπτή εργασία με επεξεργασμένα τα αποτελέσματα.